Kierowanie ruchem

Kierowanie ruchem

Kierowanie ruchem przez policjanta – proste omówienie ze zdjęciami i filmem

W dobie niezawodnej sygnalizacji świetlnej widok policjanta kierującego ruchem należy do rzadkości - kojarzy nam się przede wszystkim z listopadowymi wyjazdami na cmentarze. Praktyka pokazuje, że mnóstwo kierowców nie ma najmniejszego pojęcia jak zachować się w momencie przejęcia kontroli nad ruchem przez policjanta!

Pamiętaj!!!
Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem są zawsze ważniejsze niż sygnały świetlne i znaki drogowe! Mają one bezwzględny priorytet.

Konsekwencje
Znajomość sygnałów dawanych przez kierującego ruchem ma znaczenie nie tylko dla naszego bezpieczeństwa na drodze. Za zignorowanie lub nieprawidłowe zinterpretowanie znaków dawanych przez policjanta grozi wysoki mandat!

ZASADY

1. Nie wjeżdżać (czerwone światło)
Odpowiednik czerwonego sygnału. Kierowcy oraz piesi, wobec których funkcjonariusz zwrócony jest tyłem lub przodem, mają zakaz wjazdu lub wejścia na skrzyżowanie.


2. Zmiana kierunku ruchu (żółte światło)
Odpowiednik żółtego sygnału. Policjant z jedną podniesioną ręką to dla kierowców znak, że powinni zachować szczególną ostrożność – za chwilę nastąpi zmiana kierunku ruchu. Obowiązuje zakaz wjazdu na skrzyżowanie.


3. Ruch otwarty
Policjant stojący do kierującego prawym lub lewym bokiem to odpowiednik sygnału zielonego. Ruch odbywa się z prawej i lewej strony.


4. Polecenie opuszczenia skrzyżowania
Ruch otwarty dla skręcających w lewo i jadących na wprost od lewej strony funkcjonariusza. Jadący z drugiej strony policjanta mają obowiązek zatrzymać się.


5. Polecenie opuszczenia skrzyżowania
Policjant na skrzyżowaniu umożliwia kierowcom wykonanie bezpiecznego manewru skrętu – dotyczy to jednak kierowców jadących z jego prawej strony, którzy chcą skręcić w lewo.


6. Przywołanie
To rzadziej spotykany sygnał. Policjant wskazuje kierowcy miejsce na skrzyżowaniu do zatrzymania się.


7. Zatrzymanie ruchu
Ta pozycja policjanta - z wewnętrzną stroną dłoni zwróconą w stronę kierowcy - wzywa kierowcę do zatrzymania się.


8. Otwarcie ruchu
Znaki wykonywane przez policjanta, jak na zamieszczonej niżej fotografii, oznaczają otwarcie ruchu. Kierowcy oraz piesi, do których policjant jest ustawiony przodem lub tyłem, nie mogą się przemieszczać.